سفر به بهشت خراسان رضوی، پاتوق طبیعت گردها

سفر به بهشت خراسان رضوی، پاتوق طبیعت گردها

کوهسرخ شهرستانی که در کنار روستا‌های تاریخی فراوانش یکی از سرسبزترین، خوش آب و هواترین و ییلاقی‌ترین و زیباترین شهر با داشتن آبشار‌ها و رودخانه‌ها در خراسان رضوی است؛ بنابراین بهار و تابستان بهترین فصول برای سفر به این منطقه و روستا‌های آن و گذراندن شبی در اقامتگاه‌های بوم گردی، کوهستانی و خانه‌های بومی و محلی است.

تنوع آب و هوایی، گونه‌های گیاهی به ویژه گیاهان دارویی و گونه‌های متفاوت جانوری و اقلیمی متفاوت باغستان‌ها چشمه‌سارها، بافت تاریخی و خانه‌های قدیمی گلی و مسقف با چوب و نی از جمله ویژگی‌هایی است که مسافرین نوروزی می‌توانند مدت ماندگاری‌شان را در این شهرستان افزایش دهند.
تلاقی طبیعت و تاریخ در این منطقه موجب شده تا علاوه بر مسافران داخلی همه ساله بسیاری از گردشگران خارجی به مقصد کوهسرخ سفر کرده و جاذبه‌هایی، چون آبگرم‌ها، باغات، رودها، آبشار‌ها و چشمه‌های فراوان در اطراف شهر ریوش، پارک جنگلی ریوش در ارتفاعات شمالی شهر ریوش، بافت قدیمی و خانه‌های پلکانی در تمام روستاها، آسیاب‌های قدیمی، آرامگاه‌ها، حمام‌ها و قلعه‌های تاریخی دیدن کنند.
وجود سایت پروازی آریا نیز به عنوان یکی از بهترین سایت‌های پروازی کشور که با نام «سایت پروازی کوهسرخ» نیز شناخته می‌شود، یکی از چندین جاذبه تفریحی دیگر این منطقه به حساب می‌آید که در ارتفاعات کوهسرخ خراسان رضوی واقع شده و می‌تواند به عنوان محل مناسبی برای تفریح و ورزش پاراگلایدر انتخاب شود.
ارتفاع ۶۰۰ متری سایت «آریا» در کوهسرخ، شرایط مناسبی برای پرواز فراهم کرده است، پیست پرواز پاراگلایدر کوهسرخ دارای قابلیت پرواز از سه طرف را دارد، پرواز از این پیست منظره‌های زیبا در اختیار پاراگلایدر سوار‌ها قرار می‌دهد که آن‌ها را شگفت زده خواهد کرد.
کوهسرخ دارای بیشترین جاذبه طبیعی در خراسان رضوی
برخی از افراد عادت دارند یا شاید هم علاقه دارند که به شهر‌های پر از جنب و جوش و پر زرق و برق و پر از جمعیت سفر کنند؛ اما برخی دیگر از افراد ترجیح می‌دهند مقصدی را برای سفر خودشان انتخاب کنند که ناب، بکر و منحصر به فرد باشد و در عین حال، در سکوت و سکونی عمیق و آرام‌بخش فرو رفته باشد.
حوالی منطقۀ کوهسرخ درست چنین مقصدی است. آبی گوارا و هوایی لطیف و تمیز دارد. از همان هوا‌های نابی که این روز‌ها در آسمان شهر‌ها به دنبالش می‌گردیم، اما هیچ اثر و نشانی از آن پیدا نمی‌کنیم. خاکش، بهتر است بگویم خاک سرخش، همراه با آرامشی از بین نرفتنی بر پهنۀ وسیع زمینش به خواب فرو رفته و همچون مادری دلسوز و مهربان جز به پرورش فرزندان خاک، همان گیاهان سبز و باشکوه، به چیز دیگری فکر نمی‌کند. بدون شک گیاهان خاصی در دامن این مادر منحصر به فرد از دل خاک سر بر خواهند آورد.
رضا ربیعی مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کوهسرخ گفت: کوهسرخ از بیشترین جاذبه طبیعی در خراسان رضوی برخوردار است.
او با بیان اینکه تاکنون آثار طبیعی بسیاری در شهرستان کوهسرخ شناسایی شده است، افزود: علاوه بر روستای کریز که قبلاً شناسایی شده در مطالعات جدید مشخص شد روستا‌های کوشه نما، اوندر، توندر و … هم از جاذبه‌های طبیعی بسیاری برخوردارند.
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کوهسرخ ادامه داد: بالغ‌بر ۳۰ اثر طبیعی در شهرستان داریم که قابلیت گردشگر پذیر بودن را دارند، طی چند روز اخیر تمامی اقدامات لازم برای پذیرایی هرچه بهتر از گردشگران در این روستا‌ها انجام شده است.
ربیعی بیان کرد: روستای قراچه به لحاظ گردشگری ظرفیت بسیار بالایی دارد و در ایام نوروز جشنواره غذای محلی و سنتی در آن برگزار می‌شود.
او با بیان اینکه تاکنون ۶ اثر تاریخی از جمله قبرستان روستای نامق، مزار پشت پنجه پدر و پسر در روستای اوندر، سد شاهی یا بند ششطرار روستای کریز و تعدادی دیگر ثبت آثار ملی شده‌اند، تصریح کرد: تلاش می‌شود هر چه زودتر گویش محلی کوهسرخ، آئین حیدر علی، گیاه زِزِ، گیاه کوریا و … در میراث ناملموس به ثبت برسند.
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کوهسرخ تاکید کرد: بدون شک هر چه ثبت آثار طبیعی بیشتر شود گردشگر بیشتری را خواهیم توانست جذب کنیم، کوهسرخ قابلیت این را دارد که در خراسان رضوی به شهر گردشگر پذیر تبدیل شود.
ربیعی با اشاره به اینکه طرق روستای مصوب هدف گردشگری است، اظهار کرد: روستا‌های قراچه، کریز، اوندر، توندر، خرو، ایور، نامق، موشک از جاذبه‌های گردشگری و طبیعی بسیاری برخوردارند که در نوع خود هر کدامشان منحصر به فرد است.
او افزود: بافت بکر و دست نخورده روستای پلکانی کلاته تیمور موجب شده تا هر چه زودتر به عنوان روستای هدف گردشگری معرفی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.