روستاهای استان خراسان رضوی محروم است

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: مسئله فقر اجتماعی در روستا‌های استان خراسان رضوی وجود دارد و استان محرومی هستیم که عامل اصلی آن مشکل بی‌آبی بوده و به‌مراتب از سایر استان‌ها شدیدتر است.

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امروز در مراسم  گردهمایی ۲۵۰۰ دهیار خراسان رضوی در مشهد اظهارداشت: خراسان رضوی استانی برخوردار قلمداد می‌شود و با توجه به وجود شهر مشهد و رفت‌وآمد گردشگران زیارت، باید برخوردار هم باشد.

وی افزود: مسئله فقر اجتماعی در روستاهای خراسان رضوی وجود دارد و استانی محروم هستیم که عامل اصلی آن مشکل بی‌آبی است و به‌مراتب از سایر استان‌ها شدیدتر است.

امام جمعه مشهد تصریح کرد: در نزدیک مشهد شهر‌هایی مانند نیشابور و سبزوار از نظر خاک مناطق بی‌نظیری هستند، از نظر حاصل‌خیزی و مقاومت محصول کشاورزی در کم‌آبی بسیار خوب هستیم، اما به مسئله آموزش کشاورزی در این استان توجه نمی‌شود.

وی گفت:مسئله توسعه روستایی در دولت مسئله با اهمیتی تلقی شده است؛ در روستاهای‌ خراسان رضوی اشتغالزایی با مشکل روبه رو است و این موضوع از هر کاری در توسعه روستایی مهم‌تر و از حساسیت بیشتری برخوردار است. در بسیاری از روستا‌ها که می‌خواهند اصالت بومی‌ خود را حفظ کنند، با استعداد‌های درخشانی روبه‌رو می‌شویم و چون مسئله اشتغال پررنگ است، این استعداد‌ها در روستا‌ها دفن می‌شود.

آیت‌الله علم‌الهدی با بیان این مطلب که مسئله اشتغال باید در خط اول توسعه روستایی مورد توجه واقع شود خاطرنشان کرد: توسعه روستایی از مهم‌ترین سیاست‌های دولت است و در توسعه روستایی موضوع اشتغال و مسکن نقش مهمی دارد که در این خصوص قدم‌های بزرگ و ارزشمندی در استان برداشته شده است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی خطاب به دهیاران گفت: در مسئله روستا متولی شما دهیاران هستید اگر بنا شد حرمت روستا و هویت و فرهنگ روستا به وسیله شما تأمین و نگهداری نشود، در این صورت روستا وضع خوبی نخواهد داشت.

وی گفت: امروز نمی‌توان با استبداد محض روستا را اداره کرد. هرچه برای مردم احترام قائل شوید، مردم بیشتر به شما توجه می‌کنند چرا که نظام ما نظام مردم‌سالاری دینی است و مردم حرف اول را می‌زنند. همه در مقام خادم و نوکر مردم در حال انجام وظیفه هستیم و مردم روستا، شما را باید به چشم خدمتگزار خود بنگرند زیرا تمام افرادی که در این نظام مقدس در حال ارائه خدمت هستند، نقش نوکری برای مردم را دارند.

علم‌الهدی بیان کرد: متاسفانه اکنون ارتباطات دیجیتال سبب غارت فرهنگ دینی شده است و این موضوع، بزرگترین عاملی است که حتی به فرهنگ دینداری روستاییان ما خدشه وارد کرده است؛ بسیاری از حرکت هایی که در گذشته در کشور رخ داده است، منشاء آن به روستا باز می‌گردد و حتی واقعه گوهرشاد نیز که علیه بی حجابی رخ داد با مجاهدت روستاییان شکل گرفت.

رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی اظهار کرد: افرادی که در جامعه روستایی مسئولیتی دارند باید به موضوع هویت روستا توجه داشته باشند و تنها مسائل اقتصادی مد نظر آنان نباشد. محبت و صمیمیت، سرمایه تمام حرکت ها است و در مسیر آبادسازی روستاها این نوع مدیریت باعث تحول خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.