ایجاد تغییر در ساختارهای روستایی با تشکیل جهاد سازندگی

معاون وزیر و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: هرچند آئین‌نامه استخدامی دهیاران به کمیسیون اجتماعی دولت برده شده اما استخدام آن‌ها با توجه به تعداد زیادشان امکان‌پذیر نیست. مهدی جمالی‌نژاد در نشست هم‌اندیشی شهرداران و دهیاران شهرستان‌های کاشمر، خلیل‌آباد، بردسکن و کوهسرخ که در سالن همایش‌های فرمانداری کاشمر برگزار شد، افزود: در شرایط خاص و حساس کشور شهرداران و دهیاران به عنوان خاکریز اول مطالبات مردم نقش مهمی ایفا می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه نهادهای غیردولتی مثل شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در امنیت ملی کشور نقش اساسی دارند، خاطرنشان کرد: برخی کشورها که دچار آسیب‌های جدی هستند و از درون می‌پوسند، این موضوع به این دلیل است که امنیت اجتماعی و سرمایه اجتماعی را ندارند.

وی گفت: هر چند اوایل انقلاب بسیاری از زیرساخت‌ها وجود نداشت و بسیاری از روستاها آب و برق و گاز و مخابرات نداشتند اما صمیمیت، نزدیکی، رفاقت و همدلی آن‌ها با مدیران بیشتر بود. الان که بسیاری از امکانات و زیرساخت‌ها را داریم، باید مراقب باشیم اعتماد بین مردم و حاکمیت خدشه‌دار نشود که در این صورت با وجود همه تلاش‌های مسئولان ارزشی نخواهد داشت.

جمالی‌نژاد در شرایطی که با کمبود امکانات، تجهیزات و اعتبار مواجه هستیم  کار کردن را هنر دانست و افزود: مردم در روستا همه انتظاراتشان را از دهیار و در شهرها از شهردار دارند؛ لذا در این شرایط سخت اقتصادی باید نقش دهیار و شهردار پررنگ‌تر باشد و جهادی کار کنند. وی از وجود ۳۸ هزار روستای دارای دهیاری در کشور خبر داد و افزود: لازم است شهرداران و دهیاران با همت و انرژی باید برای آبادانی شهر و روستاها کار کنند.

جمالی‌نژاد تاکید کرد: باید شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را از دولت جدا کنیم. غیردولتی بودن آن‌ها قدرت انعطاف و تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی‌شان را بیشتر می‌کند؛ به عنوان مثال در یک پروژه دولتی گاه چندین ماه اخذ مجوزها زمان می‌برد ولی شهردار یا دهیار با یک مصوبه شورا می‌تواند پروژه‌ای را عملیاتی کند. و حل برخی مشکلات شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از عهده ما خارج است. باید افرادی به عنوان نماینده دهیاران از امنیت شغلی و مسائل رفاهی آنان دفاع کنند.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به تغییرات ساختارهای روستایی با تشکیل جهاد سازندگی اشاره کرد و افزود: علاوه بر این تفاهم‌نامه‌ای با بنیاد مسکن تنظیم شده تا اختلافات بنیاد مسکن و سازمان شهرداری‌ها حل شود. وی در خصوص تخصیص قیر رایگان به دهیاری‌ها و شهرداری‌ها گفت: این مقوله در روستاها بر عهده بنیاد مسکن و در شهرهای زیر ۵۰ هزار بر عهده سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و در شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر بر عهده راه و شهرسازی در قالب طرح بازآفرینی شهری است. در این راستا کمک ویژه‌ای به شهرداری‌ها و دهیاری‌های منطقه ترشیز صورت می‌گیرد.

جمالی‌نژاد ادامه داد: هرچند قبلا اعتبارات ارزش افزوده بین شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بر اساس شاخص کمتر توسعه یافتگی و جمعیت و… توزیع می‌شد اما با تغییر آن، این اعتبار به سمت کلان‌شهرها برده شد؛ در حالی که شعار ما توزیع عادلانه خدمات و امکانات است، این رویکرد باید اصلاح شود که طرح آن آماده شده و اگر مجلس مصوب نماید، شرایط به حالت اول بازمی‌گردد.

وی با تاکید بر لزوم آموزش دهیاران گفت: بزرگترین خانواده اجرایی کشور شهرداری‌ها و دهیاری‌هاست که تا لایه‌های مویرگی کشور جریان دارند و از همین رو آموزش آن‌ها ضروری است. همچنین با اشاره به تشکیل ۲ قرارگاه توسعه روستایی و قرارگاه در حوزه شهری ارتقای درجه دهیارهای و شهرداری‌ها را امکان‌پذیر دانست و گفت: پراکندگی مراکز دهیاری‌ها، اعتبار اندک، نبود ساختمان دهیاری‌ها و نبود فضاهای ورزشی در روستاها از جمله معضلات دهیاری‌هاست.

اینکه شهرداران و دهیاران به دنبال تجهیز دهیاری‌ها و شهرداری‌ها به ماشین‌آلات و تخصیص قیر باشند، خوب است اما ثروت‌آفرین نیست. آن‌ها باید دنبال ثروت‌آفرینی باشند زیرا ثروت‌آفرینی می‌تواند شهر و روستا را متحول کند. روستاها ریشه‌ها و هویت ما هستند و نباید اجازه دهیم تخلیه شوند بلکه باید تلاش کنیم کسانی که رفته‌اند، بازگردند.

در این جلسه حجت‌الاسلام جواد نیک‌بین، نماینده مردم کاشمر، خلیل‌آباد، بردسکن و کوهسرخ نیز گفت: دهیاران مجاهدان خدمت در عرصه روستا هستند اما امنیت شغلی ندارند و بدون امکانات و پشتوانه مالی کار می‌کنند. وی تصریح کرد: نقصان و کمبود ماشین‌آلات در شهرداری‌ها و دهیاری‌ها محسوس است که باید با حمایت از شهرداری‌ها و دهیاری‌های منطقه در راستای آبادانی شهرها و روستاها و ایجاد رفاه برای مردم اقدام نمود.

نیک‌بین بر ضرورت تشکیل شورای پیشرفت در روستا تاکید کرد و افزود: برای آبادانی منطقه باید از همه افراد این دیار در اقصی نقاط کشور کمک گرفت و سرمایه‌های آنان را جذب کرد تا دیار ترشیز را بر قله‌های پیشرفت بنشانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.