۹۱درصد دشت‌های خراسان در وضعیت بحرانی قرار دارد

علیرضا طاهری عصر روز شنبه در نشست شورای حفاظت منابع آب کاشمر با بیان اینکه حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد چاه‌های برقی استان شامل اضافه دیماند می‌شوند گفت: در موضوع اضافه دیماند جزء اولین استان‌هایی بوده‌ایم که نگرانی‌های خود را به مدیران کشوری اعلام کرده وامیدواریم با کمترین تنش و قطعی برق بتوانیم از تابستان امسال عبور کنیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی تصریح کرد: این افزایش قدرت چاه در بسیاری مناطق به دلیل مصرف کشاورزی صورت می‌گیرد و در برخی مناطق نیز به دلیل راندمان پائین موتور تلمبه‌ها که عمری از آن‌ها گذشته و یا به دلیل افزایش عمق چاه و…  است.

وی مطرح کرد: بر اساس تصمیماتی که برای رفع این مشکل گرفته شده مقرر گردید تا اطلاع ثانوی، قیمت قبل از افزایش دیماندها ملاک قرار گیرد و طی یک زمان دو ماهه تمامی پروانه‌ها بررسی و در جاه‌هایی که قدرت اضافه به عنوان جریمه مطرح می‌شود درصورت اثبات در برداشت آب تأثیری ندارد و قدرت پروانه افزایش یابد که اگر این اتفاق بیفتد کشاورز جریمه نمی‌شود.

طاهری در خصوص مرز مطالعاتی آبی ازغند مربوط به شهرستان های مه ولات و کاشمر افزود: ما تابع مباحث فنی هستیم و این موضوع در جلسه هیات مدیره مطرح و مورد بررسی قرار می گیرد.

وی ادامه داد: تلاش می‌شود مشکلات صنایع به حداقل برسد به همین دلیل از مدیران شهرستان‌ها خواسته شده در راستای رفع مشکلات واحدهای تولیدی مرتبط با آب همکاری کنند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با تاکید بر لزوم احیاء و مرمت قنوات به وضعیت خاموشی چاه‌های کشاورزی اشاره کرد و گفت: هرچند امسال با کمبود ۱۵ هزار مگاوات تولید برق مواجه هستیم اما پیشنهاد شده مقدار خاموشی چاه‌ها به دو روز در هفته کاهش یابد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس اعلام کارشناسان دشت کاشمر طی چهارسال ۸۰ سانتیمتر فروشست داشته که باید زنگ خطر  را به صدا درآورد؛ بیان کرد: در حال حاضردشت کاشمر جزء شش دشت بحرانی است.

طاهری افزود: با این وضعیت نشست زمین حتی اگر بیشترین میزان بارندگی‌ را  داشته باشیم تأثیری در تقویت منابع زیرزمینی نخواهد داشت.

امیر دایی صراف فرماندار کاشمر در این جلسه با بیان اینکه قبوض برق چاه‌های آب به قصه پر غصه‌ای تبدیل شده و مکرراً در این خصوص مراجعاتی داریم، افزود: با توجه به اینکه بیشتر مردم منطقه کشاورز هستند باید تدابیری در این زمینه اتخاذ شود. و برخی شرکت‌های تولیدی منطقه برای توسعه با مشکل جدی کمبود آب مواجهند، که اگر مشکل کمبود آب مورد نیاز این واحدها برطرف شود بیش از ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر بر اشتغال شهرستان افزوده می شود.

دایی صراف با تأکید بر توسعه کشت گیاهان دارویی به لحاظ مصرف آب کمتر و بهره‌وری و ارزش افزوده بالاتر، تصریح کرد:  تفاوت مرز سیاسی و مرز آبی کاشمر موجب شده برای رفع مشکلات آبی برخی واحدهای تولیدی با مشکل مواجهیم و تعدادی از این کارخانه‌های کاشمر در دشت ازغند مربوط به شهرستان مه ولات واقع هستند.

فرماندار کاشمر مطرح کرد: قسمتی از شهرک صنعتی کاشمر در دشت ازغند واقع شده برای پیگیری مسائل خود باید به شهرستان مه ولات مراجعه کنند که باید اقدامات لازم در این خصوص صورت گیرد.هرچند مدیران قبلی آب منطقه‌ای قول رفع این مشکل را داده بودند اما تاکنون اتفاقی نیفتاده و با توجه به اینکه بر اساس مرز سیاسی باید مرز آبی مشخص شود می‌طلبد این اصلاحات صورت گیرد.هر چند برخی واحدها بخشی از آب مورد نیاز خود را خریداری کرده‌ و هزینه‌های بسیاری را متحمل شده‌اند اما برای انتقال آب از چاهی به چاه دیگر با مشکلاتی مواجهند.

وی در پایان از آب منطقه‌ای خواست در اجرای طرح رودپارک شهر کاشمر توسط شهرداری  همکاری لازم را داشته باشند،  زیرا حدود چهار و نیم هکتار از اراضی مورد نظر در اختیار آب منطقه‌ای است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.