موارد پراختلاف مانع دستیابی سریع به توافق می‌شود

قهرمانپور:  موارد پراختلاف مانع دستیابی سریع به توافق می‌شود

کارشناسان و تحلیلگران بر این باورند که دور بعدی مذاکرات یعنی دور هشتم تکلیف موارد مورد اختلاف را روشن خواهد کرد و چشم انداز بهتری از مذاکرات در آینده را بین طرف ها نشان خواهد داد.

ابوالفضل خدائی: دور هفتم مذاکرات برجامی با همه فراز و نشیب ها به پایان رسید و همه نگاه ها به دور بعدی یعنی دور هشتم دوخته شده است. نشریه پالتیکو در همین راستا می نویسد:  پس از سه هفته گفتگو، مذاکرات برای احیای برجام به جایی که در ابتدای تابستان بود، بازگشته است و دیپلمات‌ها می گویند حتی همین هم نشان‌دهنده پیشرفت در مذاکرات پس از پنج ماه وقفه از زمان روی کار آمدن دولت جدید ایران است. انریکه مورا، مقام ارشد اتحادیه اروپا که وظیفه هماهنگی مذاکرات را بر عهده دارد بر این باور است که در متن موجود به جز برخی استثناهای جزئی، زمینه مشترکی برای مذاکرات وجود دارد. از طرفی دیپلمات‌ها موافقت کرده‌اند که پیش نویس قبل از انتخابات ایران را با اصلاحات جزئی برای در برگرفتن آخرین پیشنهادات تهران تغییر دهند.

مقامات غربی اظهار کردند زمانی که ایران در ماه نوامبر به میز مذاکره بازگشت، تمایلی به از سرگیری مذاکرات بر اساس متونی که توسط دولت قبلی ایران در اوایل سال مذاکره شده بود، نداشت و تقریباً ۹۰ درصد از آنچه در ژوئن بر سر آن توافق شده بود را تغییر داد. مقامات غربی همچنین بر این باورند که آمریکا پیشنهاد خوبی را روی میز گذاشته است و این به ایران بستگی دارد که آن را بپذیرد یا نه. به گفته یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا، اما موضوع لغو تحریم ها در دور هفتم از مذاکرات محور اصلی گفتگوها نبوده و ما هنوز به آن نقطه نرسیده ایم.

علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران نیز با تاکید بر اینکه اولویت اصلی در گفتگوها لغو تحریم ها است می گوید اگر طرف مقابل دیدگاه‌ها و مواضع منطقی جمهوری اسلامی ایران را بپذیرد، گفت‌وگوهای دور جدید می‌تواند آخرین دور مذاکرات باشد و در کوتاه‌ترین زمان به توافق برسیم.

در همین راستا میخاییل اولیانوف نماینده روسیه در نهادهای بین‌المللی مستقر در وین نیز گفت دور بعدی مذاکرات وین، می‌تواند به توافق منتج شود و فقط ایران نیست که می‌گوید دور هشتم مذاکرات وین می‌تواند آخرین دور باشد برخی دیگر از شرکت‌کنندگان، از جمله روس‌ها نیز این دیدگاه را دارند. سرپرست هیأت روس در مذاکرات رفع تحریم‌ها همچنین تاکید کرد که نهایی کردن گفت‌وگوها به‌طور موفقیت آمیز تا اواخر ژانویه یا اوایل فوریه قابل حصول است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.