میزبانی مشهد از چهاردهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامتان

به گزارش پایگاه خبری دیدبان ترشیز، مجتبی میرزایی‌نسب روز دوشنبه در نشست خبری مرحله کشوری چهاردهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامتان افزود: ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد با سابقه ۱۴ ساله در برگزاری این رقابتهای قرآنی هماهنگی و برنامه‌ریزی لازم در خصوص این مسابقات را انجام داده است و این سومین سالی است که خراسان رضوی میزبانی این رقابت‌ها را بر عهده خواهد داشت.

وی گفت: مسابقات و فعالیت‌های قرآنی به عنوان فعالیت محوری و مبنایی در کانونهای فرهنگی هنری مساجد کشور مورد توجه ویژه این کانونها قرار دارد.

مدیرکل فرهنگی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد اضافه کرد: مسابقات مرحله استانی مدهامتان، در شرایط خاص شیوع کرونا و محدودیتهای ناشی از آن به شکل غیرحضوری و متمرکز توسط ستاد تهران برگزار شد اما با توجه به تغییر وضعیت شیوع کرونا در ماه جاری، مرحله نهایی به شکل حضوری و با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی در مشهد برگزار می‌شود.

میرزایی‌نسب گفت: مرحله مقدماتی و استانی این رقابتها با حضور مجازی ۱۲ هزار و ۷۲۰ نفر شرکت کننده از ۲۹ استان کشور برگزار شد که در نهایت از این تعداد ۶۵۲ نفر به عنوان منتخبان استانها مورد تجلیل قرار گرفته و از آن میان ۸۷ نفر به بخش کشوری راه یافتند.
وی داوری این رقابتها را بر عهده داوران مسابقات بین المللی و ملی دانست و گفت: ترکیب هیات داوران رقابتهای برادران بر عهده آقایان یاری‌گل از تهران در بخش تجوید، سیدجواد سادات‌فاطمی از خراسان رضویی در بخش وقف و ابتدا، محمدصادق زارعان در بخش حُسن حفظ از آذربایجان شرقی، عباس هاشمی در بخش لحن مسابقات از استان بوشهر، حامد ولی زاده نیز در بخش صوت آذربایجان غربی خواهد بود و محمد مقومی، نظارت بر مسابقات بخش برادران را بر عهده خواهد داشت.
مدیرکل فرهنگی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد اضافه کرد: خانم ها خطیب در بخش وقف و ابتدا از خراسان رضوی، هیبتیان در بخش صوت از اصفهان، کوچکی در بخش لحن از تهران و شبانی قهرودی حُسن حفظ و الماسی در بخش تجوید داوری رقابت های خواهران را برعهده خواهند داشت و ناظر این بخش نیز استاد موسوی‌نیا از خراسان رضوی است.

میرزایی نسب افزود: آقایان در چهار رشته قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ کل قرآن و اذان به رقابت می پردازند و خواهران در ۲ بخش قرائت تحقیق و حفظ کل قرآن کریم در این مسابقات شرکت می کنند.

وی گفت: در مرحله استانی از مجموع ۱۲ هزار ثبت نام شده، چهار هزار نفر زن بودند و حاضران در مرحله نهایی نیز ۲۲ نفر زن و ۶۵ نفر مرد هستند.

چهاردهمین دوره مسابقات قرآن مدهامتان ویژه اعضای کانونهای فرهنگی هنری مساجد

مدیرکل فرهنگی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خاطرنشان کرد: در مرحله کشوری مسابقات سن شرکت کنندگان ۱۶ تا ۳۲ سال است و در این دوره برای نخستین بار همه شرکت کنندگان در مرحله مقدماتی عضو کانونهای فرهنگی هنری مساجد بوده اند.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان رضوی نیز گفت: از میان ۲۶ هزار کانون فرهنگی مساجد در کشور، خراسان رضوی و اصفهان با داشتن هزار و ۸۰۰ کانون، بیشترین کانونهای فرهنگی هنری را دارند.

محمد ابدالی‌تکلو افزود: برای نخستین بار چهاردهمین دوره مسابقات مدهامتان فقط مختص اعضای کانون ها برگزار شده است چرا که معتقدیم اگر ثبت نام تخصصی باشد این امر باعث می شود جوانان و نوجوانان به انگیزه حضور در مسابقات مدهامتان، برای حضور در کانونهای فرهنگی هنری مساجد ترغیب و تشویق شوند.

وی گفت: هر استان حداقل یک شرکت کننده و حداکثر هفت شرکت کننده در این رقابتها دارد و استانهای خراسان رضوی، تهران، گیلان و اصفهان به ترتیب بیشترین تعداد شرکت کنندگان را دارند.

ابدالی تکلو اظهار داشت: آیین افتتاحیه چهاردهمین دوره مسابقات مدهامتان ۲۷ مهر و اختتامیه آن ۲۹ مهرماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و چهره‌های مطرح قرآنی و فرهنگی در مشهد برگزار می‌شود.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.