سرپرست بهزیستی خراسان رضوی:تزریق ۱۴هزار دوز واکسن کرونا در مراکز تحت پوشش بهزیستی استان

به گزارش دیدبان ترشیز،  مسعود فیروزی در نشست خبری به مناسبت هفته بهزیستی   گفت: سازمان بهزیستی در سال ۱۳۵۹تاسیس شد و در حال حاضر ۱۷موسسه، انجمن و نهاد زیرمجموعه این سازمان فعالیت می کنند و هیچ سازمانی به اندازه بهزیستی دارای وظیفه نمی باشد زیرا ۵۵وظیفه با ۱۷۰فعالیت مختلف توسط این سازمان ارائه خدمات را به جامعه هدف برعهده دارد.
فیروزی با اشاره به اینکه ۲۰۰هزار نفر با میانگین بعد خانوار ۳نفر و در مجموع ۶۰۰هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در خراسان رضوی از خدمات سازمان بهزیستی بهره مند می شوند، ادامه داد: ارائه خدمات بهزیستی منحصر به سن، جنسیت، جغرافیا و قومیت نیست و در برخی موارد ارائه خدمات از قبل تولد شروع و تا پایان عمر افراد ادامه دارد.
*شعار بهزیستی
وی بیان داشت: شعار سازمان بهزیستی در چهل و یکمین سال فعالیت خود،  به زیستن در گام دوم ، هوشمندسازی ، محله محوری و سلامت اجتماعی در خانواده است . یکی از مواردی که در دوره جدید مدیریت بهزیستی خراسان رضوی مورد تاکید قرار گرفته است عدالت محوری است که در راستای تحقق آن یکی از مهمترین اولویت های این رویکرد هوشمندسازی فعالیت ها و برنامه ها است تا افراد جامعه هدف با کمترین خطا فعالیت ها و خدمات را دریافت کنند.
سرپرست بهزیستی خراسان رضوی ادامه داد: با تشکیل مراکز مثبت زندگی نیز سیاست محله محوری طی سال های اخیر ارتقائ پیدا کرده است و در حال حاضر ۲۵۰۰مرکز مثبت زندگی در کشور فعالیت دارند که در این مراکز یک تیم تخصصی حضور دارند و اهدافی از جمله تسهیل گری در ارائه خدمات به گروه های هدف ، شفافیت ، توسعه فراگیر و انجام عادلانه خدمات ، اجتماع محوری و خانواده محوری در ارائه خدمات ، تجمیع همه خدمات بهزیستی در یک مرکز ، افزایش رضایتمندی و بهبود و اصلاح فرایندهای موازی را دنبال می کنند.
فیروزی افزود: در خراسان رضوی نیز ۱۹۳مرکز مثبت زندگی فعالیت دارند که از این تعداد ۷۷مرکز در نقاط مختلف مشهد و مابقی در سایر شهرستان های استان ۲۲فعالیت سازمان بهزیستی را ارائه می کنند.
وی ادامه داد: تمام افراد در مراکز زیرمجموعه بهزیستی خراسان رضوی از جمله مراکز شبانه روزی نگهداری سالمندان، بیماران مزمن جسمی حرکتی و ذهنی به همراه همه پرسنل آنها واکسن کرونا در مرحله اول و دوم را دریافت کرده اند که در این باره ۱۴هزار دوز واکسن تزریق شده است.
*افزایش مستمری
وی بیان داشت: مستمری های افراد تحت پوشش بهزیستی نیز امسال با افزایش خوبی همراه بوده است به طوری که برای خانواده های تک نفره ۳۵۰هزار تومان، ۲نفره ۵۰۰هزار تومان ، ۳نفره ۷۰۰هزار تومان ، ۴نفره ۹۰۰هزار تومان و ۵نفره و بالاتر یک میلیون و یکصد هزار تومان پرداخت می شود اگرچه مشکلات اقتصادی باعث شده است که مستمری بگیران طعم شیرین این افزایش ها را چندان حس نکنند.
وی با بیان اینکه تا انتهای سال جاری همه افرادی که در صف انتظار دریافت مستمری در سازمان بهزیستی قرار دارند، از دریافت مستمری بهره مند می شوند، افزود: همچنین اعتبار سرانه نگهداری افراد معلول و سالمند در خانواده و مراکز نگهداری  افزایش قابل ملاحظه ای داشته است به طوری که مثلا سرانه هزینه نگهداری از افراد معلول دارای خانواده به ۲میلیون تومان و معلولان مجهول الهویه به ۲میلیون و چهارصد هزار تومان افزایش پیدا کرده است .
فیروزی بیان داشت: در راستای خدمت رسانی به معلولان همه سازمان ها باید همکاری داشته باشند زیرا سازمان بهزیستی متولی ساخت مسکن، ایجاد شغل ،فراهم کردن شرایط تحصیل و سایر موارد نمی باشد  از این رو همه سازمان های دولتی و غیر دولتی و همچنین تشکل های مردمی باید در جهت خدمت و تسهیل گری برای معلولان به بهزیستی کمک کنند و در مواردی حتی بدون کمک گرفتن از سرمایه اجتماعی ارائه خدمات به معلولان امکان پذیر نمی باشد و چالش های فراوانی بوجود خواهد آمد.
 وی  با بیان اینکه  سال گذشته ۳۱۰مجوز قانونی سقط جنین از سوی بهزیستی خراسان رضوی صادر شد، افزود: بیش از ۵۰درصد معلولان استان در شهر مشهد قرار دارند و برای صدور کارت معلولیت مشکلاتی در سامانه صدور این کارت رخ داده است که با پیگیری از تهران در حال رفع این مشکلات هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.