حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 22 May , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 214 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 12 تعداد دیدگاهها : 2×
کمر درد از نظر آماری،  بعد از سردرد  بیشترین مبتلا را دارد
۳۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۹
شناسه : 562
بازدید 105
2
کمر درد از نظر آماری،  بعد از سردرد که بیشتری مبتلا را دارد هنگام راه رفتن ، پریدن و دویدن ، فشار زیادی به مهره ها وارد آمده که این فشار ، روی دیسکهای بین‌مهره ای اعمال شده تا این ضربه ها به مهره ها آسیب نرساند
ارسال توسط : نویسنده : مه لقا سعیدی / سردبیر منبع : دیده بان ترشیز
پ
پ

در گفتگو با نشریه دیده بان ترشیز دکتر هراتی پس از معرفی خود نکات پزشکی ارائه داد :

به نام خدا، دکتر ابوالقاسم هراتی هستم ارتوپد و دارای سابقه حداقل ۲۵ سال کار ارتوپدی و عمل جراحی در ترشیز  که معرف حضور همشهریان عزیز هستم .

قرار است  مطالبی را که به لحاظ پزشکی به درد عموم مردم بخورد و به بالابردن سطح اطلاعات عموم کمک کند ، بازگو کنیم . مثلا چکار کنند که مشکلات ارتوپدی کمتری به سراِغشان بیاید و یا در سنین بالاتر از مشکلات کمتری رنج ببرند.

با توجه به اینکه همه می‌دانیم مداخله پزشکی مخصوصا در سالیان اخیر، در زندگی بشر و کم و کیف و طول عمر او ، بسیار موثر بوده و هست‌ .بعنوان مثال ۴۰ سال پیش اگر کسی میخواست قلب باز عمل کند به ندرت مقدور بود و یا باید به خارج از کشور مراجعه می‌کرد ولی اکنون عمل قلب باز ، که عملی مهم و حیاتی است ، در همین استان خراسان خودمان روزانه چندین مورد به بهترین نحو انجام می‌گیرد.

مداخلات پزشکی طول عمر را به نحوی افزایش داده که میانگین طول عمر نسبت به ۴۰سال پیش که ۶۰ سال بوده ، اکنون به بالای ۸۰ سال رسیده است و این مایه خوشحالی و خرسندی ست. اما به طبع بالا رفتن  سن متوسط جامعه ، بالطبع یکسری مشکلات جسمی – حرکتی هم پدیدار خواهد شد . مثلا از یک سنی به بعد ( ۶۵سال درآقایان و ۶۰ سال در خانمها ) همه افراد جامعه مستعد شکستگی‌هایی می‌شوند. چون استخوان‌ها به مرور ضعیف و پوک می‌شوند و از حالت ایستایی و جوانی در می ِآیند و ریسک افتادن ها هم بیشتر می‌گردد ،  لذا در سال‌های افتادگی و سن بالای افراد یکسری آسیب ها احتمالا بیشتر رخ خواهد داد. به همین خاطر سلسله گفتگوها به عدم زمین گیر شدن افراد در سنین بالا و سنین آسیب زا ، کمک شایانی خواهد نمود :

کمر درد یا درد پشت و پایین کمر :

کمر درد از نظر آماری،  بعد از سردرد که بیشترین مبتلا را دارد ، دومین ناخوشی انسان است‌. یعنی شایع ترین ناخوشی را سردرد و بعد از آن ، کمردرد نام برده اند. علت شیوع بالای کمر درد به لحاظ فیزیکی و علمی ، چون انسان تنها موجود مهره دار و  پستانداری است که عمود راه می‌رود عنوان کرده اند .  تمام پستانداران و مهره داران  افقی راه می روند و فقط انسان ، بطور عمود حرکت می‌کند.

این روش حرکتی در انسان ، او را مستعد یکسری آسیبهایی درستون فقرات می‌کند .

ستون فقرات از زیر جمجمه و پس سر ، شروع و تا پایین کمر و استخوان خاجی در وسط لگن ختم می‌شود و حدودا ۳۳مهره که در همه انسانها  هم وجود دارد که البته فقط ۲۴ مهره بالایی ، یعنی تا بالای  لگن متحرک و دارای دیسک بین مهره ایست . به عبارت دیگر ۹ مهره پایینی ستون فقرات ، بعد از تولد ، به یکدیکر کاملا متصل و بی حرکت میشوند که استخوانهای ساکروم و دنبالچه را تشکیل میدهند .

این  مهره ها توسط یکسری ساختمانهایی بهم متصلند وبطور عمودی روی هم قرار دارند و وقتی ما می ایستیم این مهره ها در جای خود محکم و استوارند و در عین حال حالت چرخشی به اطراف را هم دارند . این حرکات ستون فقرات توسط یکسری مفاصل بین مهره ای انجام و ستون فقرات به جز  مهره های پایینی وسط لگن ، توسط یک دیسک بین مهره ای که مثل یک واشر است و حدود ۸میلی متر ضخامت دارد ، نگه داشته می‌شوند.

این واشر ( دیسک ) دایره ای شکل بوده و در مرکز آن ، شل تر و انعطاف پذیر تر بوده و در اطراف سخت تر و محکم تر . وجود واشر یا همان دیسک در وسط ستون مهره ها باعث بهتر  نگهداشتن مهره ها  روی هم ،  انعطاف دهی به مهره ها و ضربه گیر شدن مهره ها می‌شود.

هنگام راه رفتن ، پریدن و دویدن ، فشار زیادی به مهره ها وارد آمده که این فشار ، روی دیسکهای بین‌مهره ای اعمال شده تا این ضربه ها به مهره ها آسیب نرساند . و به همین جهت اغلب افراد در برهه ای از زندگی دچار کمردرد می‌شوند یعنی دچار درد پایین و پشت کمر می‌شوند.

بنا بر آنچه گفته شد ، کمر درد یکی از درد های شایع بشر است . منتها دلیل این دردهای کمر و پشت ،در همه افراد  یکسان و به یک دلیل نیست .بعضی مشاغل و نژادها ، بعضی عادات خانوادگی وشخصی ، نوع تغذیه و رژیم غذایی و مخصوصا نوع شغل در بروز این دردهای کمر و پشت موثر است.

– چرا بعضی افراد بیشتر کمر درد می‌شوند؟

خبرنگار / سردبیر : مه لقا سعیدی 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.