حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 22 May , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 214 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 12 تعداد دیدگاهها : 2×
سخنگوی قوه قضائیه خبر داد: تشکیل پرونده برای چهره‌ها و رسانه‌های شایعه‌ساز در جریان قتل داریوش مهرجویی/ تشکیل شعب خاص برای جرایم انتخاباتی
۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۷
شناسه : 705
بازدید 44
2
مسعود ستایشی از تشکیل پرونده قضایی برای شماری از چهرهاهی مشهور و رسانه‌هایی که در جریان قتل داریوش مهرجویی اقدام به شایعه پراکنی و خبرسازی و آنچه وی همراهی با رسانه‌های معاند و بیگانه برای فضاسازی علیه جمهوری اسلامی ایران خواند خبر داد.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش دیدبان ترشیز؛  سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به تدوام جنایات و خونریزی‌های رژیم صهیونیستی در غزه از کشورهای اسلامی و نهادهای بین المللی خواست تا با تشکیل محاکم ویژه و رسیدگی و پیگیری مجازات موامل جنایات این رژیم علیه مردم مظلوم غزه را در دستور کار قرار دهند.

مسعود ستایشی گفت: جنایات حقوق بشری که از سوی اسرائیل در غزه و کرانه باختری رخ می‌دهد طبق نصوص متعدد بین‌المللی از جمله سند رم به عنوان جنایت جنگی و علیه حقوق بشر تعریف شده و بر مبنای این اساسنامه چهار نوع جنایت جنگی در صلاحیت رسیدگی دیوان بین‌المللی دادگستری قرار می‌گیرد و مصادیق آن نیز احصا شده و حملات و جنایات این رژیم حتی برخی مواضع سران آن به عنوان مصداق نسل کشی تلقی شده است.

وی با تأکید بر اینکه قطع آب، سوخت و دسترسی به دارو و غذا مصداق جنایت جنگی و علیه بشریت است ، اظهار داشت: معاونت بین الملل و رئیس مرکز حقوق بشر قوه قضائیه همچنین مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه و دادستانی کل کشور از ابتدای جنگ اخیر در غزه اقدامات مخلفی را در این زمین ترتیب دادند کارگروه مقابله با جنایت‌های رژیم هیونیستی تشکل و چندین مصوبه خوب داشته و پیگیذیهای موثری در سطوح بین المللی را آغاز کرده.

وی یادآور شد: همچنین معاونت بین‌الملل قوه در نامه‌ای خطاب به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای حقوق بشر و کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل خواهان برگزاری نشست اضطراری حقوق بشر و دور قطعنامه موثر علیه رژیم صهیونیستی شده همچنین ورود شورای امنیت و مجمع عمومی با هدف توقف جنیات اسرائیل و پاسخگو کردن این رژیم و تشکیل دادگاه و تحریم تسلیحاتی جامع علیه این رژیم و ارسال کمک‌های انسان‌دوسته و برای مردم غزه را خواستار شده است.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: علاوه برطرح شکایت در محاکم دیگر کشورها توسط جامعه حقوقی و شبکه ای از وکلا صورت می‌گیرد توسط قوه قضائی در دست پیگیری است و مرکز مستند سازی حقوقی جنایات رژیم صهیونیستی با تمرکز بر قربانیان و جنایات با سشناسایی عوامل این جنایت‌ها از سوی مهادهای مختلف در دیگر کشورها راه اندازی شود. مطابق قانون اقدام علیه اقدامات تهدید کننده صلح از سوی این رژیم پرونده کیفری با دستور دادستان کل کسور تشکیل شده است و ایشان نامه‌ای به همتایان خود در برخی کشورهای اسلامی و غیر ارسلامی داده‌اند

برخرود با شایعه سازان علیه نظام

مسعود ستایشی با اشاره به اتفاق تلخ قتل داریوش مهرجویی یکی از چهره ها و کارگردانان شهیر کشور و ابراز تأسف از این رویداد، به شایعه سازی برخی از چهره‌ها و جریانهای سیاسی و رسانه‌ای همراه و همسو با جریانهای معاند و شبکه‌های ضد انقلاب برای فضا سازی علیم جمهوری اسلامی ایران پرداخت و با بیان اینکه این عده بدون هرگونه سند یا کسب اطلاعات درست نسبت به عوامل و ریشه‌های این اتفاق، همسو با جریانهای مغرض خارجی تلاش کردند از خون به ناحق ریخته شده یک فرد مشهور اهداف سیاسی و امنیتی برداشت نموده و نوک پیکان قتل را قبل از روشن شدن ماجرا به سمت نظام اسلامی هدایت کنند.

وی خاطرنشان کرد: این درحالی بود که از ابتدای وقوع حادثه تمامی عوامل قضایی و انتظامی به ویژه دادستان حوزه البرز در راستای استقرار امنیت پایدار و در پی دستور قاطع ریاست قوه به صورت شبانه روزی اهتمام ورزیدند تا ابعاد حادثه را به سرعت و دقت و دریافت صحت موشکافی کرده و رازهای این قتل را هویدا سازند و به حمدالله پس از تنها ۷۲ ساعت از صدور دستور ریاست قوه قضائیه عوامل اصلی این قتل تلخ شناسایی و بازداشت شدند.

وی اضافه کرد: قوه قضائیه بنا به مسئولیت ذاتی خود در حفظ و حراست از امنیت روانی و آرامش مردم نسبت به افراد و برخی رسانه‌های شایعه ساز و مروج شایعه و اخبار نادرست در جامعه در این ماجرا اهتمام داشتند ورود کرده و ضمن ارائه هشدارهای لازم برای تشکیل پرونده برای برخی از آنها اقدام شده است. این اقدام برای صیانت از فضای رسانه است و در صورت تکرار ادامه خواهد یافت.

تشکیل ستادهای رسیدگی به جرایم انتخاباتی در کل کشور

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال خبرنگار قدس آنلاین در خصوصتدارکات و اقدامات این قوه در اجرای وظایف قانونی مرتبط با انتخابات از پیشگیری تا رسیدگی و برخورد با تخلفات و جرایم انتخاباتی و تشکیل شعب ویژه انتخاباتی، گفت: چند کار موثر و برنامه‌ای صورت گرفته از جمله اینکه ششمین جلسه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم به صورت فوق العاده در مرداد ماه تشکیل شد و دستور کار ان پیشکیری از جرایم و تخلفات انتاخباتی بود و بر اساس کارهای برنامه‌ای قوه تشکیل شد و تصمیماتی در 12 بند اتخاذ شد و جهت اجرا به دستگاه‌ها ابلاغ خواهد شد.

وی افزود: مطابق بخشنامه ریاست قوه ستاد رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی از شوریور ماه در سه سطح ملی استانی و شهرستانی تشکیل و راه اندازی شده است و در کلیه جغرافیای کشور وظایفی که به عهده این ستادهای گذاشته شده اجرایی می شود. همچنین اولین و دومین جسه ستاد مرکزی جلوگیری از جرایم که به ریاست دادستان کل است برگزار شد و در آن جلسات اصول و راهبردهای پشگیرانه از موضوع جلوگیری از وقوع جرایم و تخلفات انتخاباتی به تصویب رسید و به منظور اجرا به دستگاه های مربوطه ابلاغ شد.

مسعود ستایشی با تأکید بر اینکه رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی اولویت دارد ، گفت: مصادیق این جرایم در مقاطع مختلف انتخاباتی اعم از قبل و حین و بعد از انتخابات احصا و متناسب با آن 73 راهکار پیشگیرانه تدوین و در جلسه اخیر ستاد مرکزی پیشکیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی در 25 مهرها به تصویب رسید.

وی خاطرنشان کرد: نکته دیگر مد نظر قوه و ستاد راهبرد اصلی قوه است که تدوین شد و این راهبرد در این دوره از انتخابات متمرکز بر توجیه ارشادو هشدار به تشکل ها احزاب گروه ها و نامزدها با هدف بازدارندگی و تشریح و توضیح قانون انتخابات است و در نهایت ارتقای سطح آگاهی‌های عمومی نسبت به فرآیندهای انتخاباتی است.

تشکیل شعب خاص برای جرایم انتخاباتی

سخنگوی قوه قضائیه گفت: بررسی سریع و خارج از نوبت از طریق شعب خاص در دستور کار قوه است و مطابق بخشنامه ریاست قوه ایجاد این شعب بر عهده روئسای کل دادگستری های استان‌ها است

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.