۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
اطلاعیه ها

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبری
روزملی سینما از اکران تا اولین آپاراتچی کاشمر
روزملی سینما از اکران تا اولین آپاراتچی کاشمر

روزملی سینما از اکران تا اولین آپاراتچی کاشمر

مراسم گرامیداشت روز ملی سینما با همت نمایندگی انجمن سینمای جوانان ایران در شهرستان کاشمر و همکاری و همراهی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شهرداری و شورای اسلامی شهر کاشمر به صورت دو ویژه برنامه در صبح و عصر روز ۲۱ شهریورماه ۹۷ برگزار گردید . در برنامه صبح که با دعوت از اهالی […]

مراسم گرامیداشت روز ملی سینما با همت نمایندگی انجمن سینمای جوانان ایران در شهرستان کاشمر و همکاری و همراهی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شهرداری و شورای اسلامی شهر کاشمر به صورت دو ویژه برنامه در صبح و عصر روز ۲۱ شهریورماه ۹۷ برگزار گردید .

در برنامه صبح که با دعوت از اهالی هنر و علاقه مندان به سینما در محل سینما ایران ترتیب داده شده بود ، حسن مدرس مقدم ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر ضمن تسلیت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران با وفایش فرارسیدن روز سینما به فعالان این عرصه را تبریک گفته و با مرور تاریخچه ای از ظهور صنعت سینما و شیوه گرایش به این هنر ، فرصت کنونی مهیا شده با توجه به امکانات و تجهیزات مدرن که در اختیار همه به نوعی وجود دارد را بسیار مساعد دانست و گفت اگر این دوربین ها را قلم فرض کنیم که هست ، در واقع تمام کسانی که ایده و حرفی دارند و همه آنان که میخواهند معماری فرهنگی کنند نیاز به این قلم دارند و جامعه ما امروز نیاز به پیام هایی دارد که رسا ترین آنها را از طریق تصویر می گیریم . چیزی که شما از طریق تصویر درک می کنید اثری ماندگار خواهد داشت .

وی افزود ؛ بنابراین سینما آنچنان که باید و شاید در کشور ما جا نیافتاده و استفاده درستی از آن نشده است ، اگر ما صرفا کارکرد اقتصادی سینما را بخواهیم بررسی کنیم ، امروز می بینیم در کشوری مانند آمریکا صنعت سینما از چاه نفت ما هم ارزشش بیشتر است . وما از این ظرفیت اقتصادی بی بهره ایم و استفاده درستی نداشتیم . کما اینکه ما مدعی هستیم انقلاب مان انقلاب فرهنگی است و از تأثیرگذارترین رسانه هنری متاسفانه غفلت کردیم. ما نیاز به حرفایی داریم که این رسانه تأثیرگذار می تواند حرف را بیان کند . من به دوستانی که در حوزه تولید محتوا هستند تأکید کردم سینما یک بخشی از آن سینمای داستان گوی بلند چند ساعته است که روایت می کند و جایگاه خودش را دارد . ولی اگر امروز ۴۰ ثانیه تصویر تولید کردیم که حتی متحرک نباشد و خلاصه به موسیقی و تصویر شود اگر ایده و هدف داشته باشد بسیار تأثیر گذار است .

ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر، عنوان نمود که عدم استفاده از پتانسیل وجود سالن سینما و ساختاری که مدیریت شهری در شهرستان فراهم نموده است و اینکه در ساعات خالی از آن استفاده نمی شود مشکل از ماست . در تولید محتوا کم کاری از ماست . و ما نباید وقت مان را تلف کنیم . ما این تعامل را به خوبی با مجموعه شهرداری و شورای اسلامی شهر داریم برای استفاده از این ظرفیت . نمونه مثال آن همین برنامه امروز بود که با یک هماهنگی ساده با روابط عمومی شهرداری به سرانجام رسید .

امیدوارم طی ماه ها و یا تا پایان سال بتونیم تولیدات خود اعضای انجمن سینمای جوان را در سینما اکران کرده و به تماشا بشینیم . و در همین جا از شهرداری و شورای اسلامی شهر کاشمر تقاضا داریم که با همکاری نمایندگی انجمن سینمای جوان بخشی از درآمد گیشه سینما به حمایت از تولیدات فرزندان شهرمان اختصاص داده بشه تا نشاط در بدنه حوزه فیلم جریان پیدا کند و از همین راه می شود مجدد درآمد فروش این فیلم ها به بدنه سینما برگردد .

اگر ساز و کار حمایت از صنعت فیلم سازی در شهرستان فراهم بشه دیگر شاهد خروج استعدادها و تولیدات از شهر نخواهیم بود و آثار فیلمسازان کاشمری به نام سایر شهرها و استان ها رقم نخورد. فقط و فقط به جهت نبود بودجه و مشکلات اقتصادی این حوزه.

ایشان در پایان با تشکر از حضار ابراز امیدواری در آینده ای

نزدیک در کنار هم فیلم های کوتاه و بلند ساخته فیلم سازان کاشمری را به تماشا بنشینیم.

در انتها این مراسم برای حاضرین فیلم سینمایی شعله ور به کارگردانی حمید نعمت الله برای اولین بار اکران گردید.

همچنین در راستای برنامه های ترتیب داده شده از سوی نمایندگی انجمن سینمای جوان کاشمر نشست فعالان فیلم و عکس در محل مجتمع فرهنگی هنری سرو برگزار گردید.

این مراسم با محوریت دعوت از آقای عباس خالق زاده اولین آپاراتچی سینمای کاشمر و مرور خاطرات ایشان برای نسل جدید ترتیب داده شد .

در ابتدا محسن شامکانی مسئول نمایندگی انجمن سینمای جوانان کاشمر ضمن عرض خیرمقدم به حاضرین ابراز خرسندی نمود که بعد سالها مراسمی جهت گرامیداشت این روز در شهرستان برگزار گردید و ابراز امیدواری کرد که از این دست برنامه ها و اهمیت و نگاه ویژه به پیشکسواتان و بزرگان حوزه فیلم و عکس در دستور کار انجمن به طور مستمر قرار خواهد گرفت .

وی در ادامه به تشریح برنامه های انجام گرفته در ۶ ماهه اول سال ۹۷ پرداخته و سر فصل ها و چشم انداز ۶ ماهه دوم را نیز بیان نمود و نقطه نظرات و پیشنهادات اعضا را نیز به یاری طلبید .

در ادامه با دعوت از جناب آقای خالق زاده به مرور خاطرات و شیوه کار با دستگاه آپارات که در محل وجود داشت پرداخته شد که بسیار شنیدنی و برای حاضرین جالب توجه بود که بنا بر این گذاشته شده تا مستندی از خاطرات و زندگی کاری این مرد پر تلاش در برنامه های انجمن قرار گیرد. ( مشروح خاطرات ایشان به زودی منتشر خواهد گردید )

مراسم با تقدیر از وی و گرفتن عکس با دستگاه قدیمی آپارات خاتمه یافت.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*