حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

پنجشنبه, ۱۰ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 30 May , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 220 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 12 تعداد دیدگاهها : 2×
رئیس کمیته امداد کاشمر: سرانه فرزندان یتیم اصلاً جوابگوی هزینه‌هایشان نیست
۰۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۵
شناسه : 630
بازدید 48
1
رئیس کمیته امداد کاشمر سرانه فرزندان یتیم در سال ۱۴۰۱ را کمتر از ۱۸۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: هرچند این رقم اکنون به ۲۸۰ هزار تومان رسیده است، اما اصلاً جوابگوی هزینه‌هایشان نیست.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش دیدبان ترشیز؛مجید حسین‌زاده  با بیان اینکه اگرچه طی یک سال اخیر اقدامات ارزشمندی در شهرستان انجام شده است، اما هنوز به برخی از اهداف خود هم نرسیده‌ایم، بیان کرد: کمیته امداد کاشمر ۶۵۸۰ خانواده را در قالب بیش از ۱۳ هزار نفر تحت پوشش خود دارد.

وی با اذعان به اینکه ۱۰ درصد جمعیت شهرستان کاشمر تحت پوشش کمیته امداد هستند، عنوان کرد: کمیته امداد در حوزه‌های مختلفی از جمله مددکاری، فرهنگی، اشتغال، عمران، درمان، مسکن و جلب مشارکت‌های مردمی خدمات ارائه می‌دهد.

رئیس کمیته امداد کاشمر خاطرنشان کرد: همیشه کرامت مددجویان کمیته امداد برای ما مهم بوده به طوری که برخلاف گذشته هیچ‌گاه جهیزیه نوعروسان را در سطح شهر به نمایش در نیاورده‌ایم، در همین خصوص از ابتدای امسال تاکنون نیز ۱۲۸ جهیزیه را به مددجویان کمیته امداد تحویل داده‌ایم.

نوعروسان تمایلی به گرفتن جهیزیه ندارند

وی بیان کرد: چون وقتی جهیزیه به مددجویان کمیته امداد می‌دهیم عملاً از سیستم کمیته امداد حذف می‌شود و از سویی چون این افراد برای اینکه از خدمات کمیته امداد بهره‌مند شوند، می‌توانند تا دو سال جهیزیه خود را نگیرند، به همین دلیل بسیاری از افراد تا لحظه آخر تمایلی به گرفته جهیزیه ندارند. خوشبختانه اکنون هیچ پشت نوبتی نداریم.

حسین‌زاده خاطرنشان کرد: هرچند طی این مدت ۳۲ کولر بین مددجویان توزیع شده، اما به نسبت خانوار تحت پوشش بسیار کم است و به بیش از این نیاز است، همچنین بیش از ۳۰۰۰ سبد کالا توسط کمیته امداد و ۲۱ مرکز نیکوکاری در سطح شهرستان توزیع شده است.

وی از راه‌اندازی سامانه‌ای برای ثبت درخواست مددجویان برای سهولت در کار و عدم مراجعه حضوری به کمیته امداد خبر داد و افزود: در حال حاضر ۱۱ خدمت به صورت الکترونیکی از جمله معافیت‌ها، درخواست جهیزیه، درخواست اشتغال و… در این شهرستان انجام می‌شود.

رئیس کمیته امداد کاشمر عنوان کرد: برای ساخت مسکن مددجویان دو تفاهم‌نامه با سپاه و بنیاد مسکن منعقد شده که در مجموع برای ساخت ۱۱۰ منزل مسکونی کمک‌هایی را خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه تاکنون ۵۰ درصد ساخت و ساز واحدهای مسکونی انجام شده است، گفت: چون بانک‌ها به موقع تسهیلات را ندادند و از سویی با فصل سرما مواجه شدیم، عملاً نخواهیم توانست به تعهد خود تا پایان امسال عمل کنیم.

پرداخت تسهیلات به کسانی که طرح نو و خوبی داشته باشند

حسین‌زاده در ادامه با اشاره به اینکه در کل خراسان رضوی کمیته امداد شهرستان کاشمر بیشترین غیر مددجو را دارد که تسهیلات پرداخت نموده ایم، اذعان کرد: کسانی که طرح نو و خوبی داشته باشند تسهیلات اشتغال پرداخت می‌شود. البته اکنون با محدودیت‌هایی مواجه شده‌ایم.

وی همچنین از خدمت‌رسانی به ۲۰۰۰ دانش‌آموز و ۵۴ طلبه و دانشجوی تحت پوشش خبر داد و افزود: تمامی درامدهای ما به جز حقوقی که می‌دهند، سایر خدمات و کمک‌ها از سوی خیرین داخل و خارج شهرستان تأمین می‌شود.

رئیس کمیته امداد کاشمر با اشاره به وجود ۶۰۰۰ خیر ثبت شده شناسنامه‌دار در شهرستان کاشمر، عنوان کرد: فقط ۲۷۰۰ نفر از این افراد کاشمری ساکن و یا غیر ساکن هستند و باقی از این منطقه نیستند. تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم که در حوزه اکرام ایتام قدم‌های مؤثری برداریم و این شیرین‌ترین کاری است که کمیته امداد انجام می‌دهد.

سرانه فرزندان یتیم ۲۸۰ هزار تومان

وی سرانه فرزندان یتیم در سال ۱۴۰۱ را کمتر از ۱۸۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: هرچند این رقم اکنون به ۲۸۰ هزار تومان رسیده است، اما اصلاً جوابگوی هزینه‌هایشان نیست و از این بابت شرمنده‌شان هستیم.

حسین‌زاده با بیان اینکه اکنون ۱۴۲۱ فرزند محسنین و یتیم تحت پوشش داریم که ۶۵۰۰ حامی به آن‌ها خدمت‌رسانی می‌کنند، خاطرنشان کرد: طی ۶ ماهه ابتدای امسال ۶۷ نفر از مددجویان پس از توانمند شدن از سیستم کمیته امداد خارج شده‌اند.

وی افزود: پارسال ۷۰ میلیارد تومان و امسال ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال‌زایی داشته‌ایم، البته تمامی این مبالغ توسط بانک‌ها تخصیص نیافته و ما را با مشکلات جدی مواجه کرده‌اند.

بانک‌ها خودشان قانون وضع می‌کنند

رئیس کمیته امداد کاشمر یکی از مشکلات جدی حوزه اشتغال در این شهرستان را عدم همکاری بانک‌ها دانست و گفت: سخت‌گیری بی‌مورد و بی‌جای بانک‌ها موجب مشکلات بسیاری شده است، آن‌ها حتی دستورالعمل بانک مرکزی و سرپرستی خودشان در استان را هم قبول ندارند.

وی با اشاره به اینکه بانک‌ها در این شهرستان به دستورالعمل‌های بالادستی هیچ توجهی ندارند و خودشان قانون وضع می‌کنند، توضیح داد: سخت گیری‌های بانک‌ها در حوزه ضمانت‌ها بیش از اندازه است و زنان مددجو را با مشکلات جدی مواجه کرده‌اند.

رئیس کمیته امداد کاشمر اظهار کرد: بانک‌ها به حرف هیچ کس توجهی ندارند و جمهوری خود مختار هستند، ای کاش لااقل قوانین بالادستی خودشان را قبول داشتند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: قبل از سال ۱۴۰۱ میزان جمع‌آوری صدقات در شهرستان کمتر از ۱۸ میلیون تومان بود، اما اکنون این رقم در ماه به حدود ۱۰۰ میلیون تومان رسیده است، تلاش می‌شود این رقم افزایش بسیار بیشتری داشته باشد.

رئیس کمیته امداد کاشمر با بیان اینکه در حال حاضر ۶۰۰۰ صندوق صدقات در دست مردم داریم، بیان کرد: اکنون در شهرستان ۲۱ مرکز نیکوکاری کار خدمت‌رسانی به جامعه هدف را بر عهده دارند.

وی در ادامه در خصوص طرح نهضت ملی مسکن ملی گفت: اگرچه تمامی مددجویان فاقد مسکن ثبت نام نموده‌اند ولی فقط ۱۵۰ قطعه را تحویل داده‌اند در صورتی که بیش از ۸۰۰ مددجو مستأجر داریم.

رییس کمیته امداد شهرستان کاشمر با بیان اینکه در دستور العمل بانک مرکزی اعطای تسهیلات به متقاضیان تا مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان با یک نفر ضامن تعیین شده است، افزود: با توجه به سخت گیری‌های بانک‌ها در پرداخت تسهیلات تاکنون سقف ۳۴ میلیارد تومان توسط متقاضیان جذب نشده است.

وی با اشاره به اینکه با بررسی انجام شده طی یک سال گذشته بیش از ۵۰۰ دریافت کننده خدمات حمایتی به دلیل نداشتن شرایط و ضوابط حذف شدند و مدعی هستیم تمام مددجویان دارای شرایط و ضوابط امداد هستند که خدمات دریافت می کنند، اظهار کرد: کسانی که به لحاظ مالی یا بیماری با مشکلات جدی مواجه شده باشند، می‌توانیم تا ۶ ماه خانواده را کمک مالی کنیم.

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.