۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » سیاست
  • شناسه : 2062
  • ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۹:۳۳
  • 57 بازدید
  • ارسال توسط :

در گام دوم انقلاب :جوانان راه حل کشورند نه مشکل کشور

 در گام دوم انقلاب  جوانان راه حل کشورند نه مشکل کشور استفاده از نیروی قشر جوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های بیانیه رهبر معظم انقلاب در پایان دهه چهارم انقلاب اسلامی است ایشان جوانان را صاحبان دهه‌های بعدی انقلاب اسلامی دانسته و پیشرفت‌های انقلاب اسلامی را جز با فعالیت جوانان غیر ممکن خواندند. توجه به جوان […]

 در گام دوم انقلاب

 جوانان راه حل کشورند نه مشکل کشور

استفاده از نیروی قشر جوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های بیانیه رهبر معظم انقلاب در پایان دهه چهارم انقلاب اسلامی است ایشان جوانان را صاحبان دهه‌های بعدی انقلاب اسلامی دانسته و پیشرفت‌های انقلاب اسلامی را جز با فعالیت جوانان غیر ممکن خواندند.

توجه به جوان یعنی توجه به هویت آینده‌ی واقعی کشور؛ نه آینده‌ای تخیلی، بلکه آینده‌ای که قوه‌ی آن امروز در جان امت در قالب همین جوانان بُروز کرده است.
نکته‌ی مهمّی که باید آینده‌سازان در نظر داشته باشند، این است که در کشوری زندگی میکنيم که از نظر ظرفیّتهای طبیعی و انسانی، کم‌نظیر است و بسیاری از این ظرفیّتها با غفلت دست‌اندرکاران تاکنون بی‌استفاده یا کم‌استفاده مانده است. همّتهای بلند و انگیزه‌های جوان و انقلابی، خواهند توانست آنها را فعّال و در پیشرفت مادّی و معنوی کشور به معنی واقعی جهش ایجاد کنند.
مهم‌ترین ظرفیّت امیدبخش کشور، نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی است. جمعیّت جوان زیر ۴۰ ‌سال که بخش مهمّی از آن نتیجه‌ی موج جمعیّتی ایجادشده در دهه‌ی ۶۰ است، فرصت ارزشمندی برای کشور است. ۳۶ میلیون نفر در سنین میانه‌ی ۱۵ و ۴۰ سالگی، نزدیک به ۱۴ میلیون نفر دارای تحصیلات عالی، رتبه‌ی دوّم جهان در دانش‌آموختگان علوم و مهندسی، انبوه جوانانی که با روحیه‌ی انقلابی رشد کرده و آماده‌ی تلاش جهادی برای کشورند، و جمع چشمگیر جوانان محقّق و اندیشمندی که به آفرینشهای علمی و فرهنگی و صنعتی و غیره اشتغال دارند؛ اینها ثروت عظیمی برای کشور است که هیچ اندوخته‌ی مادّی با آن قابل مقایسه نيست.

برای تغییر اراده‌ی عمومی مردم و اینکه انقلاب به دست جوانان سپرده شود نیز این خودِ جوانان هستند که باید دست‌به‌کار شوند. جوانان باید «گفتمان انقلاب» را با یک حرکت جدی به تمام جامعه منتقل کنند.

حضور جوانان در عرصه‌های مختلف مدیریتی کشور از آن نکاتی است که نشان می‌دهد عده‌ای هنوز به این باور نرسیده‌اند که جوانان هم می‌توانند سکان هدایت مدیریت کشور را در دست بگیرند و مقام معظم رهبری هر بار در سخنان خود این نکته را گوشزد می‌کنند.

دوران جدیدی در حال آغاز است واین انقلاب مجدد نیاز به جوانان دارد چون جوانان محل بُروز این دو واقعیت هستند: «استقامت» و «قیام». جوانان کسانی هستند که بر بستر انقلاب پرورده و تربیت‌شده‌اند و انقلاب اول، هر آنچه داشته در وجود آن‌ها تثبیت کرده و حالا این نسل بنا دارد گام دوم را بردارد .

رهبر معظم انقلاب برای گام دوم به جوانان ماموریت‌هایی از جمله تلاش برای توسعه و گسترش علم و پژوهش، معنویّت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزّت ملّی و روابط خارجی و مرزبندی با دشمن و سبک زندگی به آن‌ها دادند. وفرمودند: «چشم امید به شما جوانها است؛ و اگر زمام اداره‌ی بخشهای گوناگون کشور به جوانان مؤمن و انقلابی و دانا و کاردان که بحمداللّه کم نیستند سپرده شود، این امید برآورده خواهد شد؛ ان‌شاءاللّه».

حال جوانان چه وظايف و ويژگيهاي بايد دارا باشند؟

وظایف مورد انتظار رهبری از جوانان در گام دوم انقلاب

وظایفی را که رهبر انقلاب بر عهده جوانان گذاشته‌اند، می‌توان به صورت زیر بر شمارد؛ البته قطعاً این موارد فقط بر عهده جوانان نیست و همه‌ی کنش‌گران انقلاب اسلامی در همه‌ی سطوح بایستی برای تحقق آن‌ها تلاش کنند، اما مطابق آنچه که رهبری فرمودند چشم امید برای تحقق این موارد خصوصاً به جوانان است:

۱. راندن ترس و ناامیدی و پرورش نهال امید به آینده در خود و دیگران (نخستین و ریشه‌ای‌ترین جهاد)
۲. جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ به مثابه‌ی الگوی کامل نظام پیشرفته‌ی اسلامی
۳. نزدیک کردن انقلاب به آرمان بزرگ تمدن نوین اسلامی و طلوع خورشید ولایت عظمی (ارواحنافداه)
۴. صیانت و پاسداری از انقلاب و عظمت و هیبت الهی آن
۵. تسلیم ناپذیری و جلوگیری از سلطه‌ی دوباره‌ی قلدران جهانی بر کشور
۶. تلاش برای کاهش فاصله بین باید‌ها و واقعیت‌ها
۷. تلاش برای بسط و استقرار عدالت علوی در کشور، رفع محرومیت‌ها و برطرف کردن شکاف‌های عمیق طبقاتی
۸. شناخت صحیح گذشته و درس گرفتن از تجربه‌ها
۹. بهره‌برداری از دستاورد‌های ۴۰ساله و شناسایی ظرفیت‌های مغفول و استفاده نشده‌ی طبیعی و انسانی (اعم از مادی و معنوی)
۱۰. ایجاد جهش در پیشرفت‌های مادی و معنوی کشور
۱۱. شکستن محاصره‌ی تبلیغاتی دشمن
۱۲. جهاد علمی با احساس مسئولیت بیشتر نسبت به گام اول انقلاب
۱۳. تلاش برای بسط اخلاق و معنویت در کشور با فعالیت در نهاد‌های اجتماعی
۱۴. پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی
۱۵. فهم و تبیین این منطق که راه حل همه‌ی مشکلات کشور در داخل کشور است
۱۶. جهادی همه جانبه و هوشمندانه برای مقابله با ترویج سبک زندگی غربی در ایران

 

ویژگی‌های جوان طراز گام دوم انقلاب

«جوان طراز گام دوم انقلاب» که آماده بر عهده گرفتن مسئولیت و حرکت در مسیر دومین مرحله‌ی خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی است، به شرح زیر می‌باشد:
۱. مومن و انقلابی
۲. دانا و کاردان
۳. پرانگیزه و پرتلاش
۴. مسئولیت‌پذیر
۵. آماده عمل و تلاش جهادی
۶. داوطلب و فداکار
۷. دارای گردن برافراشته در مقابل دولت‌های متکبر و مستکبر
۸. دارای همت، هشیاری، سرعت عمل و ابتکار
۹. دارای نگاه و روحیه‌ی انقلابی
۱۰. در میدان و پای کار
۱۱. محقق و اندیشمند
۱۲. اشتغال به آفرینش‌های علمی، فرهنگی، صنعتی و…
۱۳. امیدوار و خوش بین به آینده

 

همانطور که بیان شد موارد ذکر شده هر کدام نیازمند تأمل جدی و طراحی راهبرد برای عملیاتی شدن است. در این مسیر تبیین هر کدام از آن‌ها و تعیین چارچوب‌ها بر اساس بیانات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(حفظه الله) بسیار مهم است چرا که راهبردهای طراحی شده در صورتی به موفقیت خواهند انجامید که دقیقاً برگرفته از چارچوب فکری و اندیشه‌ای امامین انقلاب باشند.

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*