۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » فرهنگ و هنر

مجازات پوشیدن لباس روحانیت بدون مجوز

به قلم: محمود ابراهیم قزوینی( پژوهشگر حقوقی) لباس روحانیت که منسوب به پیامبر اکرم ( ص) می باشد؛ امروزه عرفا و قانونا اختصاص به کسانی داشته که سطح یک تحصیلات حوزوی را به پایان برسانند. مطابق آیین نامه ساماندهی امر تلبس طلاب و روحانیون مصوب سال ۱۳۷۹ ؛ علاوه بر شرایط عمومی مانند نداشتن محکومیت […]

به قلم: محمود ابراهیم قزوینی( پژوهشگر حقوقی)

لباس روحانیت که منسوب به پیامبر اکرم ( ص) می باشد؛ امروزه عرفا و قانونا اختصاص به کسانی داشته که سطح یک تحصیلات حوزوی را به پایان برسانند. مطابق آیین نامه ساماندهی امر تلبس طلاب و روحانیون مصوب سال ۱۳۷۹ ؛ علاوه بر شرایط عمومی مانند نداشتن محکومیت کیفری؛ سلامت جسمی و روحی مناسب؛ عدم عضویت در گروهای ضد تشیع و ضد انقلاب؛ شرایط اختصاصی نیز مانند اتمام سطح یک؛ گذراندن دوره آگاهی نسبت به وظایف روحانیت؛ از شرایط اصلی بوده که اداره تلبس معاونت تهذیب حوزه علمیه باید احراز نماید.

دادگاه ویژه روحانیت پوشیدن لباس روحانیت بدون کسب اجازه رسمی و تاییدیه های لازم را برای عموم مردم و حتی طلاب فاقد شرایط ممنوع اعلام نموده است.

اگرچه به اعتقاد نگارنده صرف پوشیدن لباس روحانیت مطابق اصل قانونی بودن جرم و مجازات فاقد عنوان مجرمانه بوده و تسری آن به ماده۵۵۶و قیاس با پوشیدن بدون مجوز لباسهای ماموران نظامی و انتظامی؛ به هیچ وجه مبنا و وجهه قانونی ندارد؛ اما در صورت سواستفاده از این لباس ؛ نظیر دریافت وجوهی تحت عنوان خمس؛ اقامه نماز؛ سخنرانی؛ متهم تحت عنوان کلاهبرداری قابلیت تعقیب و مجازات را خواهد داشت.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*