۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
اطلاعیه ها

موقعیت شما : صفحه اصلی » مدیریت شهری
قدم زدن درخیابان امام خمینی(ره) و …
قدم زدن درخیابان امام خمینی(ره) و …

قدم زدن درخیابان امام خمینی(ره) و …

ابتدا باید بگویم که در این مجال، قصد آن نیست که خواننده را با کلمات تخصصی و مبهم گیج کنم، بلکه هدف آن است که با زبانی عامیانه و ساده، هدف این نوشتار به مخاطب منتقل شود. برای این مهم، در ابتدا شاید برای خواننده سؤال پیش آید که اصولا طراحی شهری چیست و وظیفه‌ی آن چه می‌باشد.

ابتدا باید بگویم که در این مجال، قصد آن نیست که خواننده را با کلمات تخصصی و مبهم گیج کنم، بلکه هدف آن است که با زبانی عامیانه و ساده، هدف این نوشتار به مخاطب منتقل شود. برای این مهم، در ابتدا شاید برای خواننده سؤال پیش آید که اصولا طراحی شهری چیست و وظیفه‌ی آن چه می‌باشد.
به این منظور باید گفت که طراحی شهری به زبان ساده، علمی است که به دنبال ارتقای کیفیت محیط و منظر شهرها می باشد تا بتواند اهدافی چون ایجاد حس سرزندگی، شادابی، آرامش، ایمنی، امنیت، پویایی، هویت و هر آنچه که باعث لذت بردن از بودن در محیط شهری می شود، با ابزاری که در اختیار دارد، ساماندهی و یا باز زنده سازی کند. البته این اهداف، چند دهه های است از فضاهای شهری ما تقریبا رخت بربسته و از این روی، من با کلمه‌ی باز زنده سازی موافق‌تر هستم.
در ادامه باید بگویم که طراحی شهری سعی دارد با بررسی و تحلیل اجزای تشکیل دهنده‌ی فضاهای شهری، طرح‌هایی را ارائه دهد که منجر به محقق شدن اهداف بالا شود. یکی از همین اجزای فضاهای شهری که در ارتقای اهدافی که پیشتر بیان شد، بسیار با اهمیت است، جداره‌های شهری می باشند. اما منظور از جداره‌ها چیست؟جداره‌ی شهری را به زبان ساده می توان کلیه‌ی سطوح عمودی و افقی و نیز الحاقات جداره که از داخل معابر شهری توسط شهروندان قابل رؤیت می‌باشند، تعریف کرد. اما این جداره از اجزایی تشکیل شده که هماهنگی و وحدت این اجزا با هم، باعث بالارفتن کیفیت در جداره و به این ترتیب بالارفتن کیفیت فضای شهری می شود. برای آشنایی و درک بهتر خواننده، می توان از اجزای تشکیل دهنده‌ی جداره، به نوع و سبک پنجره‌ها، درها، نماها، خط برخورد ساختمان با آسمان و یا زمین، عقب نشینی و پیش آمدگی ها، ارتفاع ساختمان‌ها، تابلوهای تبلیغاتی، الحاقاتی چون کابل های برق، کانال کولر و به طور کل، هر آنچه که در نمای عمومی دیده می‌شود، اشاره کرد.
با این مقدمه قصد دارم به بررسی دقیق کیفیت جداره‌ی خیابان امام خمینی به عنوان محور اصلی شهر کاشمر بپردازم.
اما در ابتدا از خواننده به عنوان استفاده کننده‌ی اصلی از فضای شهری می‌خواهم لحظه‌ای تصور کند که در خیابان امام ایستاده، یا در حال قدم زدن و یا حتی سواره است، از این روی با توجه به اهدافی که در بالا گفته شد، آیا این جداره، باعث می شود که از بودن در آن فضا، حس سرزندگی، آرامش، ایمنی، امنیت، شادابی، پویایی و یا حس زیبایی محیط و یا هویت دار بودن آن فضا، به شما دست بدهد؟!
اما در بررسی و تحلیل این جداره؛ در نگاه اول، چیزی که به چشم می‌آید، عقب نشینی‌ها و پیش آمدگی‌هایی است که در علم طراحی شهری از آن به عنوان «همردیفی» نام برده می‌شود و متأسفانه در حال حاضر به دنبال اجرای پروژه‌ی تعریض این محور، ویژگی همردیفی که سالها پایدار بوده، در آن به شدت برهم خورده است و شاهد ناهمخوانی این ویژگی در جداره می‌باشیم.
مورد مهم دیگر در این محور، ناهمخوانی تابلوهای تبلیغاتی مغازه‌ها و وجود الحاقات اضافی در جداره است که نظم بصری را بر هم زده و ویژگی زیباشناختی را (که هر فضای شهری بایستی دارا باشد) را به مخاطره انداخته است. آخرین نکته‌ایی که در این نوشتارِ کوتاه قصد دارم اشاره کنم، نبود هماهنگی در نمای ساختمان‌ها و مغازه‌ها می باشد که باعث ایجاد آشفتگی بصری در آن شده است.
هدف نویسنده در اینجا صرفا بیان مسئله‌ای بود که در عین پیچیدگی و لزوم توجه به آن، ساده تصور می‌شود و از همه ناراحت کننده‌تر، مغفول ماندن آن است.
بنابراین توجه به این موضوع می‌تواند باعث بالارفتن کیفیت فضاهایی شود که هر روز در حال استفاده کردن از آنها هستیم و ارتقای کیفیت آنها، به طور مستقیم به ارتقای کیفیت زندگی فردی و جمعی ما می‌انجامد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*