۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی
فقر در جامعه با عدم توزیع عادلانه منابع افزایش می یابد
فقر در جامعه با عدم توزیع عادلانه منابع افزایش می یابد

فقر در جامعه با عدم توزیع عادلانه منابع افزایش می یابد

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور خراسان رضوی گفت: برای کاهش فقر در جامعه باید توزیع عادلانه منابع صورت بگیرد.


به گزارش قدس آنلاین، علی منظم گفت: برای دستیابی به توسعه متوازن و کاهش فقردر جامعه، باید نگاه عادلانه در توزیع و تخصیص منابع و اعتبارات داشت.
وی تصریح کرد: باید پروژه‌ها و طرح‌های عمرانی به صورت عادلانه در همه مناطق جامعه، بویژه مناطق محروم و کم‌برخوردار اجرا شود زیرا توجه به آحاد جامعه از همه لحاظ ، دارای جایگاه ویژه و اولویت‌دار در دیدگاه مدیریت اسلامی است ، از این رو مسوولین نباید تنها به مناطق برخوردار توجه کرده و نسبت به مشکلات، نیازها، نواقص و کاستی‌های مناطق محروم و کم‌برخوردار بی‌تفاوت باشند.
عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور خراسان رضوی افزود: از طرفی بر مبنای سیاست‌های کلان نظام مقدس جمهوری اسلامی ، خط مشی رهبر کبیر انقلاب و همچنین مقام معظم رهبری ، همواره مردم ساکن مناطق محروم و مستضعف باید در اولویت خدمت‌رسانی قرار داشته باشند زیرا غفلت و بی توجهی نسبت به انها مسائل اجتماعی و اقتصادی زیادی رابرای جامعه به بار خواهد آورد.
منظم ادامه داد: از طرفی مردم در هر نقطه از کشور که حضور داشته باشند حق دارند از بهترین امکانات و خدمات استفاده کنند و مسؤولان باید زمینه تحقق این موضوع را فراهم کنند و نباید مواردی نظیر کمبود اعتبار یا بروکراسی های اداری مانع از انجام این موضوع شود .
وی تصریح کرد: یکی از موانع بزرگی که باعث عدم رسیدگی عادلانه به مناطق ضعیف و کم برخوردار می شود، نبود مدیریت واحد در تصمیم گیری های محلی است و معمولا دستگاه های مختلف با موازی کاری و صرف بودجه های نامنظم و هدر دادن زمان ،اقدام خاصی در زمینه توسعه و برخورداری مناطق کم برخوردار نمی کنند. از این رو لازم است دستگاه ها و ادارات مختلف، با تعامل و همکاری و وحدت رویه در جهت خدمت رسانی به تمام نقاط یک منطقه بویژه محلات کم برخوردارتلاش نمایند.
منظم افزود: یکی از مواردی که در وحدت و یکپارچه کردن دستگاه ها برای فعالیت در مناطق کم برخوردار کمک خواهد کرد، ایجاد دفاتر تسهیل‌گری در محلات با هدف بازآفرینی است تا با تجربه میدانی و ارتباط مستقیم با مردم ، برنامه‌ ریزی و سند توسعه محله به صورت واقعی طراحی شود،همچنین این دفاتر می‌توانند از ظرفیت های خود در تعامل و همکاری با دستگاه‌ها استفاده کنند و نقش متولی بافت‌ها و محلات و مناطق کم برخوردار را برعهده بگیرند.
عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور افزود: موضوع دیگری که در جهت توسعه متوازن و کاهش فقر باید به آن توجه شود ، منشور حقوق شهرنشینی، آموزش و فرهنگسازی است که اگر این موضوع در مناطق کم برخوردار به وقوع بپیوندد، بسیاری از مشکلات مربوط به شهروندان رفع خواهد شد .
این استاد دانشگاه بیان داشت: همچنین در صورتی که برنامه‌ریزی برای تحقق نشاط اجتماعی که جزو اصلی‌ترین نیازهای زندگی شهری است، صورت بگیرد باعث شکوفا شدن استعدادهای افراد، بویژه در مناطق محروم خواهد شد و زمینه رشد و پیشرفت آنها را فراهم خواهد کرد .
منظم ادامه داد: زمانی که مردم از جامعه‌ای با نشاط اجتماعی برخوردار باشند، وفاق، همبستگی، تعلق اجتماعی، حس مسوولیت پذیری و همچنین سلامت روانی و اجتماعی افراد افزایش پیدا کرده و طبیعی است که به موازات آن رفاه اجتماعی و کاهش فقر نیز نهادینه خواهد شد.
وی با بیان اینکه توجه به مناطق کم برخوردار و ارائه امکانات و خدمات موجب کاهش آسیب های اجتماعی در این مناطق خواهد شد، تصریح کرد: از طرفی یکی از مواردی که به کاهش فقر و توسعه هماهنگ کمک خواهد کرد توجه به موضوع زنان در جامعه است. زیرا بانوان نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند که به واسطه نقش مادری و وظیفه تربیتی، در شکل‌گیری شخصیت اجتماعی فرزندان و آینده‌ آنها اثرگذاری بسیار زیادی در یک جامعه دارند.
منظم خاطر نشان کرد: مدیران نباید نسبت به نیازها، مشکلات، کاستی‌ها و زیرساخت‌های مربوط به قشر بانوان در محلات کم برخوردار بی‌تفاوت باشند زیرا به طور قطع غفلت در این حوزه‌ها، مشکلات و هزینه‌های بسیاری را به جامعه و کشور تحمیل می‌کند.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*